| |

Doporučené saxofonové školy pro začátečníky

Různých saxofonových škol, především těch zahraničních je nepřeberné množství a proto je velmi snadné se při výběru ztratit. V následujícím přehledu představím výběr, se kterým rozhodně chybu neuděláš. A také se dozvíš čemu a proč se vyhnout.

Look, listen & learn

je série tří sešitů, kde každý obsahuje 20 lekcí, přičemž každá lekce je na jednu dvojstranu. Lekce jsou logicky uspořádané tak, aby ses s nástrojem seznámil postupně po malých krocích. Na začátku lekce je vyznačeno, co se v ní naučíš nového. Následují cvičení věnující se problematice dané lekce, sluchová, technická cvičení, někde jsou rytmická nebo improvizační cvičení, případně i nějaké hudebně teoretické cvičení. Mezi skladbičkami nechybí ani známé melodie z klasické i populární hudby a často je lekce zpestřena nějakou tematickou ilustrací. Součástí školy je CD s nahrávkami hudebních doprovodů k většině cvičení, díky čemuž dostane cvičení na nástroj lepší náboj a současně s nástrojem se učíš vnímat hudební doprovod a sehrát se s „kapelou“. Nahrávky jsou jak v ladění Es (Alt) tak i Bb (Sopran/Tenor). Při koupi je, ale potřeba si ohlídat pro jaký typ saxofonu je sešit určen. Obtížnost jednotlivých lekcí se zvyšuje pozvolna, což může být pro někoho skvělá výhoda, ale současně pro jiného i nevýhoda, protože by raději hrál něco náročnějšího, obzvlášť ve 3. díle by mohla být cvičení i delší. Nevýhoda této školy je, že ke cvičením není nahraný saxofon (kromě několika málo prvních), tak jak je to v následujících knížkách. Každý sešit je přibližně na 1 – 2 školní roky. Po absolvování všech tří dílů z tebe bude už slušný saxofonista, který by si měl poradit s jakoukoliv středně obtížnou skladbou.

John O’Neill – Saxophone method

John O’Neill – The saxophone method

je jednou z nejnovějších saxofonových škol, která vyšla v roce 2017. Škola je rozdělena do dvou dílů, kde 1. díl obsahuje 14 kapitol a 2. díl obsahuje kapitol deset. Jednotlivé kapitoly, stejně jako lekce v předchozí škole tě postupně seznamují s nástrojem i různými novými hudebními prvky. Ke každému cvičení je nejen hudební doprovod, ale i nahrávka se saxofonem, takže si můžeš poslechnout jak skladbička zní. Nahrávky najdeš ke stažení na internetových stránkách vydavatele a lze k nim dokonce přikoupit video lekce pro začátečníky. Bohužel pouze v angličtině. Kapitoly nejsou vizuálně tak jasně strukturované jako v Look, listen & learn, ale vše důležité tam také najdeš. Kromě cvičení, která se věnují konkrétnímu technickému problému jsou cvičení sestavená z melodií z klasické, populární, jazzové hudby a ve velké míře i worldmusic. Bohužel zde chybí sluchová i improvizační cvičení. Tato škola se na začátku věnuje zvládnutí jednočárkované oktávy výrazně déle, než škola předchozí, což je z metodického hlediska podle mě lepší volba. I když se zdá, že kapitol je celkově méně, než v Look, listen & learn, po absolvování obou dílů z tebe bude stejně obstojný saxofonista, neboť škola postupuje rychlejším tempem. Tzn. obtížnost cvičení se zvyšuje výrazněji a vyžadují tedy intenzivnější průpravu. Pokud se chceš nástroji opravdu věnovat, pak nemusíš mít obavy, že by ti cvičení dělaly nějaké velké potíže. Vzhledem ke krátkému používání pouze odhaduji dobu zvládnutí jednotlivých dílů na 2 – 3 roky každý.

Odkaz ke stažení doprovodů.

John O’Neill – The jazz method for saxophone

Není to chyba, opravdu je to škola stejného autora jako výše, ale vydána již v roce 1992. Je tedy prověřená mnoha lety a nevím, zda-li existuje nějaká lepší. Jak název napovídá, je sestavena ze skladbiček jazzového charakteru, ale stejně jako předchozí školy i tato tě s nástrojem seznámí hezky postupně v celkem 27 kapitolách. Součástí je CD s nahrávkou jak samotného doprovodu, tak i se saxofonem. Samozřejmostí jsou improvizační cvičení. Avšak po absolvování školy schopnost hrát z not bude na vyšší úrovni, než po předchozích dvou školách, schopnost improvizace bude spíše velmi základní. I když je z mého pohledu tato škola výborná, doporučuji ji velmi opatrně. Jednak né každý má vztah k jazzovému stylu, ve kterém je tato škola pojata a navíc její tempo růstu obtížnosti je opravdu velmi vysoké, což zdaleka nebude sedět každému. Vyžaduje skutečně intenzívní houževnatou průpravu. Ke zvládnutí této školy budeš potřebovat přibližně 2, ale spíše počítej až 4 roky, ne-li více.

Co raději nebrat‼

Stanislav Krtička - Škola hry na saxofon
Stanislav Krtička – Škola hry na saxofon

Stanislav Krtička – Škola hry na saxofon

je český evergreen vydaný v roce 1967, ale upřímně nechápu proč se u nás stále ještě vydává. Ve škole jsou sice cenné informace související se saxofonem v českém jazyce (i tak je jich výrazně méně, než najdeš zde na saxoškole), ale jinak je škola koncipována jako saxofonový studijní materiál pro zdatného absolventa klarinetu II. stupně ZUŠ nebo konzervatoře, který má zájem se seznámit s hrou na příbuzný nástroj. Růst obtížnosti cvičení je spíše skokový, než postupný. Cvičení jsou postavena na stupnicových, akordových a intervalových postupech, což sice může výrazně přispět k technickému zvládnutí nástroje, ale za cenu nezáživného a pravděpodobně i frustrujícího drilu, bez vyváženého přístupu k samotnému hudebnímu projevu. Vzhledem k datu vydání nelze očekávat, že ke škole budou nahrávky, ale bohužel zde chybí i nějaký klavírní part a základní výběr instruktivního přednesového repertoáru, čímž by se dalo alespoň nějak ospravedlnit její aktuální vydání.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *