Hubička
Hubička nebo také hubice je jedním ze zásadních zvukotvorných prvků. Spolu s nátiskem a plátkem vytváří jakousi neoddělitelnou („svatou“) trojici každého saxofonisty (i klarinetisty). Nátisk ovlivňuje výběr hubičky a nátisk spolu s hubičkou má vliv na výběr plátku. Dalšími parametry při výběru hubičky jsou zvuková představa, odezva nástroje, intonace a komfort hry. Saxofonové hubičky se vyrábějí z různých materiálů. Nejrozšířenější a nejuniverzálnější jsou kaučukové (ebonitové) hubičky, u kterých je také největší výběr. Z dalších materiálů jsou to hubičky kovové, plastové, dřevěné a skleněné. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, ovlivňuje především zvuk, ale také komfort hry. Například kovové hubičky bývají často užší a hráč si tak musí zvyknout nejen na chladný kov, ale i na užší sevření rtů. S kovovou hubičkou však lze dosáhnout lepší tónové průraznosti a proto jsou často využívány hráči hrajícími moderní jazz, pop, či rock. Přesto nemůžeme automaticky považovat kovové hubice za jazzové hubice.
Kromě materiálu má vliv na zvuk zejména samotná konstrukce hubičky. Odklon – vzdálenost špičky plátku od špičky hubičky, délka dráhy – vzdálenost mezi špičkou hubičky a bodem, kde se plátek s hubičkou dotýká a komora – vnitřní tvarování. Delší dráha a větší odklon znamenají ostřejší, průraznější zvuk, lze snadno docílit silné dynamiky, avšak hůře se hraje ve slabší dynamice. Krátká dráha a malý odklon naopak zní zastřeněji, temněji. Je vhodná spíše na slabou dynamiku, při hře silné dynamiky hubice klade velký odpor. Odklon hubičky od plátku vyžaduje také různou tvrdost plátku. Malý odklon – tvrdý plátek, velký odklon – měkčí plátek.
Pro začátečníka je vhodné zvolit jakousi univerzální hubičku. Střední délka dráhy a střední odklon. Velmi dobře se mi v praxi osvědčila hubička Yamaha 4C (případně 5C), která je i cenově velmi přijatelná. Nedoporučoval bych plastové hubičky dodávané u levných čínských nástrojů.
Zkušenější hráč by si již měl hubičku vybrat sám. Vybrat znamená vyzkoušet si sám na svém nástroji několik různých typů od různých výrobců. I když budeme zkoušet několik hubic, našim požadavkům bude odpovídat jedna, nanejvýš dvě. Pak je dobré mít někoho, kdo je schopen nezávisle poradit.
Mnoho hráčů, hrajících různé hudební styly, používá i různé hubičky. Mnozí výrobci sami označují hubičky, které jsou určené na klasickou hudbu a které na jazz. Z vlastní zkušenosti však doporučuji brát tato označení s rezervou.