D dur
Velká hramonická kadence
Známá, původně francouzská píseň maďarského skladatele Josefa Kosmy (org. József Kozma, 1905-1969) se stala tzv. jazzovým standardem. Krása její melodie je v její rafinované jednoduchosti. Na této melodii se ale můžeš naučit mnohem více…
Hudební improvizace je sice spontánní tvůrčí proces, kde nemáme pevně danou melodickou ani rytmickou linku, ale je to také velmi komplexní činnost, což často vede k obavám a strachu z ní. Zde ti nabízím k vyzkoušení jednu z cest, pomocí které se dá postupně po malých krůčcích k improvizaci dopracovat. Jde o to, uvědomit si…
Název je odvozen od středověké církevní hudby, ve které byly tyto stupnice využívány. Názvy modů však pochází z řečtiny. Zjednodušeně lze říct, že se jedná o obraty durové stupnice. Moderní hudba je opět začala hojně využívat a jazzoví hudebníci se jimi důsledně zabývají, aby s nimi dokázali pracovat při improvizaci. I. C jónská (dur) Akordy:…
Dodatečně doplněno k 13. 3. 2024 o kapitolu Závěr Každá publikace týkající se saxofonu, která vyjde v češtině je pro mě radost a jsem fanda jakékoliv aktivity v tomto směru. Když pan Štveráček prezentoval svou publikaci, tušil jsem, že to nebude něco, co bych já sám využil, ale přál jsem tomuto počinu úspěch. Naskytla se…
Je šestitónová stupnice s charakteristickou melodikou, kterou jí dodává zvětšená kvarta. Základem bluesové stupnice je mollová pentatonika, do které vložíme zvětšenou kvartu (triton, blue tone). Je tedy složena z 1 – 3b – 4 – 4# – 5 – 7b stupně, neboli z intervalů m.3, v.2, m.2, m.2, m.3.
Vše co potřebuješ vědět, aby ses mohl zorientovat v notovém zápisu a značení. Popis notové osnovy, délky a názvy not, posuvky a předznamenání, stupnice a tóniny, akordy a obraty akordů, intervaly, artikulační znaménk, opakovací znaménka, klíče, tempová a dynamická označení, enharmonické záměny.